Vladař přehled

Vladař
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47585/bmid_vladar-omi-47585.jpg 4 1070 1070

Autor se ve svém díle Vladař zamýšlí nad tím, čím je člověk jako občan ve státě. Podle Machiavelliho řídí člověk své činy podle logických a rozumových kritérií nikoli podle morálních. Důležitou osobou ve státě je panovník. Pro Machiavelliho je ideálním panovníkem ten, kdo si zvolí chvályhodný cíl. Způsob, jakým se dosáhne cíle může být jakýkoliv. Machiavelli uvažuje pouze o vládě v knížectvích (ne v republikách). O knížectvích psal ve Florentských listech a v Životě Castruccia Castracaniho z Lukky. Knížectví rozděluje na dědičná (vládne zde 1 rod po delší časový úsek) a nově dobytá. Pro panovníka je snazší vládnout v dědičných státech, protože stačí, když naváže na vládu svých předků, nenarušuje staré řády a přizpůsobuje se dané situaci. Lidé ho mívají rádi, protože panovník nemá důvod jim ubližovat. Stát, který je součástí většího celku se nazývá smíšené knížectví. Zde nastávají problémy, pokud státy smíšeného knížectví mají rozdílnou kulturu, jazyk, náboženství, atd. Machiavelli nabízí více způsobů, jak tyto problémy vyřešit (např. nasadit na tato území vojenské posádky - to však přináší značné problémy, výhodnější je přesídlit na nové území část svých lidí - zřídit kolonie). Pokud se vyskytnou protivníci, panovník je musí buď zahrnout laskavostmi nebo je zničit. Panovník musí být prozíravý, protože jestliže s něčím počítá předem, má čas si vše rozmyslet a jednat zavčas. Panovníkem se však může také stát člověk z vůle spoluobčanů (panování občanské). Za této situace mohou být tři formy správy: knížectví, svoboda, anarchie. V časech ohrožení je panovník schopen se v čele udržet sám nebo s cizí pomocí. Když má prostředky, je lepší se utkat v otevřeném boji . Pokud ne, musí co nejlépe opevnit své hlavní město, zásobit ho a soustředit se pouze na něj. Na konci svého díla se Machiavelli zamýšlí nad tím, jakou roli hraje osud v lidském životě. Podle něj je všechno dílem osudu pouze z poloviny. Zbytek závisí na iniciativě člověka. Úspěšný může být jen ten, kdo se přizpůsobí daným podmínkám. Autor věnoval své dílo Vladař Lorenzovi Medicejskému. V knize uvedeno chybné ISBN 978-80-87021-73-6... celý text

Literatura naučná Filozofie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , XYZ (CZ)
Originální název:

Il Principe, 1532


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vladař. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (185)

ViolettaCh.
31.03.2025 4 z 5

Tuto knihu proslulého florentského státníka, kterého lze označit za renesančního politologa, mám v papírové podobě už dlouhou dobu a v minulosti jsem ji četla, ale není na škodu si ji připomenout i v audio podobě, což jsem učinila nyní. Machiavelliho názory na téma vládnutí mají zjevně značnou sílu, když Vladař jako dílo ze 16. století přetrval v obecném povědomí půl tisíciletí a dodnes je to čtivá a vyhledávaná kniha. To svědčí o tom, že jde o dílo nadčasové, v němž autor rozděluje státy na republiky a knížectví (autokracie), které pak ještě hlouběji rozebírá a přibližuje principy vládnutí. Kniha stojí určitě za četbu i za poslech, řadím ji k dílům, k nimž je dobré občas se vrátit.

Petr874
20.03.2025 3.5 z 5

Určitě se jedná o velice nadčasové dílo z 16. století, které rozebírá stručně základní principy vladaření. Od popisu samotných forem vládnutí, až po způsoby nabytí moci a její udržení, po vojsko až rady.
Avšak pro mě tolik přínosné nebylo.


Slovenka
17.02.2025

A tak sa zrodila demokracia, kedy už nie je pri moci hŕstka urodzených alebo silný jedinec. A pretože každá nová vládna forma zo začiatku vzbudzuje nádeje a istú úctu, po určitý čas sa udržala. Nie však nadlho. Keď vymrela generácia, ktorá ju dostala do života, skoro zavládla bezuzdnosť, neviazanosť, nedisciplinovanosť a voľnosť mravov. Občania prestali rešpektovať jeden druhého, aj úrady. Každý si žil podľa svojho bez ohľadu na ostatných. A tak keď nastala chvíľa najvyššej núdze, navrátili sa ľudia na radu múdreho a kľudného muža zase späť k monarchii, pretože túžili skoncovať s neznesiteľnou anarchiou. Monarchia potom opäť doviedla spoločnosť zákonite k anarchii a v tomto začarovanom kruhu sa doposiaľ točia všetky štáty na svete.
(Machiavelli)

všechny komentáře

Související novinky (3)

Závod s časem, Trnová královna a další knižní novinky (9. týden)

25.02.2024


Ani slovo, Někdo klepe a další knižní novinky (28. týden)

10.07.2022


Knižní novinky (18. - 23. 9.)

17.09.2012


Citáty z knihy (10)

Čemu tedy dát přednost - popularitě, či respektu? Obojí totiž sloučit v jedno nelze, tak jako oheň a vodu. Má-li se tedy panovník jednoho z toho zříct, pak je lepší oželet to první. Všichni dobře víme, že lidé jsou nevděční, pokrytečtí, zbabělí a ziskuchtiví, a pokud je ruka páně otevřená, přetrhli by se dobrou vůlí, slibují hory doly - celé své jmění, životy vlastních synů, svou krev. Jakmile však dojde k lámání chleba, na čtyráku obrátí. A jestliže na ně panovník spoléhal, se zlou se potáže.


Štědrost je ctností jen potud, pokud jde z vlastní kapsy a na pravém místě.


Kdo sám není moudrý, nedá na dobré rady.


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Vladař v seznamech

v Právě čtených43x
v Přečtených1 660x
ve Čtenářské výzvě178x
v Doporučených89x
v Mé knihovně543x
v Chystám se číst476x
v Chci si koupit113x
v dalších seznamech18x

(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)


OSZAR »